info@seowarp.net +90 850 302 60 66

Blog

Teknoloji Kullanımı

Birkaç yıl önce web siteleri yalnızca anahtar kelimelere ve geri bağlantılara göre sıralanmaktaydı.Günümüzde kullanıcıların mümkün olan en iyi sonuçları almasını sağlayan Google algoritmasının sürekli güncellemeleri sayesinde bu durum önemli ölçüde değişmektedir.Google, algoritmasını geliştirmek için kullanılan sorguların her birinden çok büyük miktarda veri çıkarmaktadır.Google algoritmalarını sürekli güncellerken,SEO uzmanlarıda gelişmeli ve gelişen teknoloji ile dönemin kullanılan teknolojik aletleri ile birlikte yeni gereksinimlere de uyum sağlamalıdır.Aksi takdirde başarılı bir sonuç elde edilememektedir..

  1. Applications (Android & IOS)

Mobil cihazların işletim sistemine göre mobil uygulama arama seçenekleri de değişmektir. Apple Store ve Google Play gibi uygulama marketleri için SEO çalışmaları yapılabiliyor.SEO çalışmalarını da bu uygulama marketlerinin kriterleri belirlemektedir.Mobil uygulamaların daha fazla indirilmesini sağlamak için yapılan mobil SEO çalışmalarında farklı işletim sistemlerinde yer alan uygulama marketleri hedef alınmaktadır.Uygulama marketlerinde sıralamayı; uygulamaya yapılan yorum sayısı,ne kadar indirildiği,aldığı puan,değerlendirmeler,kaldırılma oranı,kullanım oranı gibi faktörler etkilemektedir.Mobil uygulama SEO çalışmalarında uygulamanın en iyi şekilde ifade edilmesi için gerekli düzenlemeler yapılmaktadır.Uygulamada eksiklik varsa giderilir ve ilgi çekmesi için  görsel ve metinler ile desteklenmektedir.Mobil uygulama ve site uyumu çalışmalarıda yapılmaktadır.Google tarafından tanınmak ve öne çıkmak için mobil uygulamanın olması ayrı bir avantaj sağlamaktadır.

AMP Sayfalar

Google’ın yaklaşık 10 yıldır gelecek dediğimiz ve son 5 yıl içerisinde de artan miktarlarda SEOya damgasını vuran önemli bir özelliğidir. WEB sayfanızın bir yansısının özel olarak kodlanmış AMP script ve CSS ler ile birlikte sunulması ile sayfa içerisindeki HTML kodlarının google tarafından host ederek sunulması şeklinde özetle açıklanabilecek bir web sitesi sunulmasıdır. bu web sitesi kodlaması geleceğin WEB kodlama şekli diyebiliriz. 

AMP sayfalar yukarıda da belirtildiği gibi google tarafından host edilir, ayrıca çok ama çok hızlı bir şekilde kullanıcıya sunulur. normal bir web sayfasının içerisinde 

<link rel="amphtml" href="https://www.example.com/url/to/amp/document.html">

şeklinde bir bir bildirim ile bu sayfanın amp versiyonu belirtilir. AMP sayfa içerisinde ise bu amp sayfanın orjinal halinin yolu yine;

<link rel="canonical" href="https://www.example.com/url/to/full/document.html"> 

şeklinde bildirilerek AMP sayfalar ve web sayfaları birbirine bağlanırlar. 

bir web sayfasının AMP halinin tespiti için https://search.google.com/test/amp linkinde bulunan amp test aracı kullanılabilir. 

AMP sayfalar Özellikle Mobildeki görünürlüğünüzü önemli ölçüde artıracaktır.