info@seowarp.net +90 850 302 60 66

Blog

Dijital Pazarlama Nedir?

Günümüz dünyasında ticarette tutunmak veya yeni bir girişime başlamak için internet ortamında da görünür olmak son derece önemli durumdadır. Bunun en kolay yolu, hızlı ve maliyetsiz yapılabildiği ortam olan Google Arama Motorları ile Sosyal Medyalardır. Sosyal Medyaların (facebook,instagram,tiktok vb.) asıl amacı reklam yayınlayarak para kazanmak olduğu için buralarda takipçi kazanmak veya belirli bir takipçi sayısının üzerinde olmak avantajlı gibi görülsede, günlük post gösterimlerinin belirli bir kısmında organik gösterim sunmakta ve kullanıcıların ilgi alanlarının değişmesi ile organik gösterimler değişen miktarlarda olmaktadır. Bundan dolayı da yeterli ziyaretçiyi sitelere çekememektedir. Asıl Sosyal Medya yazılımları, kullanıcıların reklamları tıklamaları haricinde ilgili sosyal medya kanalının içerisinde tutmayı hedefledikleri için doğrudan web sitelerine linkler vermemekte veya belirli takipçi sayılarına ulaşılarak bu imkanı kısıtlı ölçüde tanımaktadırlar. Bu durumda SEO nun önemi çok öne çıkmaktadır. 

        Ürün satın alımlarının %80 üstü bölümü google araması ile başlamaktadır. Dolayısı ile sürekli ve ücretsiz bir reklam mecrası tanımlayan  ve kitlesi tüm sosyal ağlardan büyük olan bir pazar alanı bulunmaktadır. Tüm bunlar değerlendirilerek “Dijital Pazarla Nedir” sorusunun karşılığı belirli bir reklam bütçesi ile arama motoru ve sosyal ağlarda firmayı yada ürünü anlatan reklamların maksimum hedef kitleye, minimum gider ile sunulması sürecidir.Bu süreç arama motoru optimizasyonu(SEO), arama motoru reklamları(SEM), sosyal medya reklamları(SMM) ve genel reklamlar(MMM) şeklinde olmaktadır.Bunlar birbirlerinden ayrı gibi görülsede bu reklam kanalları aslında birbirlerini tamamlayan, marka bilinirliği ile birlikte reklamı yapılan ürünlerin ve hizmetlerin satılmasını sağlayan reklam çalışmalarının tüm sürecini kapsamaktadır.

Neden SEO ?

SEO, işlemlerinin asıl amacı ziyaretçilerinize web sitenizde en iyi gezinme ve alışveriş deneyimini sunmak olmaktadır. bu sebeple yapılan tüm çalışmalar ve ziyaretçilerinizin web sitenizde rahat etmelerini en iyi kullanıcı deneyimlerini yaşamaları için Google tarafından verilmiş bazı kriterlere göre yapılmasını oluşturmaktadır. SEO çalışmalarına bu bakış açısı ile yaklaşarak buradan sonraki tüm yazılanları buna göre değerlendirmenizi öneririm. 

SEO Nedir, SEM Nedir Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

      SEO arama motorlarında, site içinde veya site dışında yapılan çeşitli teknik ve içerik bazlı çalışmalar ile bir web sitesinin görünürlüğünü artırmayı hedefleyen ve eğer mümkünse bazı arama sözcüklerinde ilk sıralara çıkabilmesini sağlayan çalışmalar bütünüdür.

       SEM ise arama motorlarında, web sitesi veya ürünün reklamlarını izlettirerek hizmet veya ürünlerin minimum reklam harcaması ile satışını hedefleyen reklam şeklidir.SEM aynı zamanda yeniden pazarlama ve doğrudan pazarlama diye nitelendirebileceğimiz pazarlama araçlarıda sunmaktadır. Bu araçlara kısaca değinmek gerekirse;

  • Doğrudan pazarlama,Türkiyedeki birçok firmanın yaptığı gibi ürün reklamını arama motorunda, belli bir kitleye izletmesi sonucunda reklama konu olan ürünün satışını veya hizmetinin pazarlanmasıdır.
  • Yeniden pazarlama ise herhangi bir mecradan web sitesindeki ürün veya hizmete ait sayfaların açılması sonucunda elde edilen bilgiler ile daha önceden reklam ajansı tarafından profillenmiş yani özellikleri bilinen kullanıcılara ürün veya hizmetin reklamlarının tekrar tekrar izletilerek satılmasıdır.

Sosyal medya pazarlaması, pazarlama yapılacak ürünlere göre ilginç ve özgün içerikler oluşturarak ürünlerin sunularak ilgi çekilmesi ile yapılan pazarlama yöntemidir.

SMM Nedir ?

Sosyal Medya Pazarlaması(SMM), asıl olarak organik takipçiler üzerinden pazarlama yapılmasını hedeflemek ile birlikte sosyal medya reklamları aracılığı ile takipçi kitlesinin çoğaltılması,özgün içeriklerin beğenilmesi,ürün ve hizmetlerin doğrudan pazarlanması ve yeniden pazarlamaya uygun müşteri kitlesinin edinilmesi hedeflerini içine almaktadır.

Sosyal Medya Pazarlaması(SMM), takipçi çekme ve bu takipçilere ürün pazarlama şeklinde bir etkileşimi olmakla birlikte SEO ve SEM ile desteklendiğinde ciddi satışlar getirebilmektedir. Ancak tek başına kullanıldığında bol harcama yaptıran ve çoğunlukla başarısızlıkla sonuçlanan bir reklam alanıdır. Genellikle ciddi bir hedeflemeye imkan verdiği ve yanlış bilgilendirme sonucu firma ve işletme sahiplerinin yöneldiği ancak bir süre sonra dönüşlerin az olması veya yeterince takip edilememesinden dolayı başarısız olarak kabul edilen bir reklam alanıdır.